DOSLEDNOST U PRIMENI STANDARDA
Pored svih osnovnih standarda koje nameću savremeni Windows programi, mi smo razvili i neke dodatne interne standarde, uglavnom vođeni korisnim predlozima i savetima naših korisnika, kao i iskustvom u razvoju i primeni. Sve te standarde smo dosledno ispoštovali u svakom "deliću" naših programa, što znatno olakšava obuku novih korisnika, kao i održavanje programa.
Velik je broj standarda koje primenjujemo i nećemo ih ovde taksativno navoditi, ali smo ovim želeli da istaknemo značaj ove osobine softvera, jer je mnogi autori ne poštuju, tako da dobijamo programe "Frankeštajne" kod kojih se svi ekrani međusobno razlikuju (vizuelno i funkcionalno), tako da izgleda kao da je svaki deo programa pravio različit autor u različitom periodu znanja i razvoja (što je u čestim slučajevima stvarno tako), i odaju nedostatak vizije i projektovanja. Ovakvi programi mogu da budu "noćna mora" i za kupce i za autore i često stvaraju negativne predrasude o nivou stručnosti naših programera i projektanata.
TIPSKI EKRANI I LAKOĆA KORIŠTENJA
Naš projektni okvir poznaje konačan broj tipskih ekrana, čijim se učenjem i korištenjem brzo savladava kompletan rad u programu, pa problematika koja je često kompleksna ovim se rešava i izvršava lako i efikasno. Njihova najveća prednost je u automatizmu svakodnevnog rada, čime se postiže velika brzina rada i unosa podataka, i time štede vreme i sredstva.
U nastavku ćemo ukratko opisati neke od ključnih tipskih ekrana koji krase sve naše programe.
Preglednik (browser)
Ovo je osnovni ekran koji služi za pregled podataka, operacije na podacima, a predstavlja i polaznu osnovu za izradu raznih vrsta izveštaja i najviše je zastupljen u programu. Podaci su predstavljeni u tabelarnom obliku i moguće ih je filtrirati na više različitih načina, sortirati, sakrivati, prikazivati, senčiti i preuređivati kolone tabele, sumirati numeričke podatke, i izvlačiti veliki broj raznovrsnih izveštaja.
Ovde ćemo opisati samo osnovne mogućnosti ovog ekrana, a napredne mogućnosti će biti posebno obrađene na drugom mestu. Glavni elementi ovog ekrana su:
1. Traka sa alatima
Na ovom delu ekrana se nalaze osnovne opcije za rad sa podatkom, rezervaciju podataka, posebne akcije za podatke, kao i opcije koje se odnose na podešavanje štampe, eksport podataka i opcije za uklj./isklj. napredne trake i trake za istoriju filtriranja. Opisaćemo opcije onim redosledom kako su postavljene na ekran.
2. Traka sa uslovima filtriranja
Ova traka predstavlja redosled primene filtera na podatke i daje Vam mogućnost da kombinujete već korišćene filtere, uključujete i isključujete ih, kao i da uvek pred sobom imate informaciju kakvi su to podaci koji su na ekranu.
3. Komande za filtriranje
U ovom delu se nalaze 4 osnovne komande za filtriranje, a mi ćemo ih opisati onim redosledom kako se i nalaze na ekranu.
4. Statusna traka
Statusna traka služi kao podsetnik koji taster služi za koju opciju, kao i za predstavjanje ukupnog broja podataka koji su trenutno na ekranu.
5. Nazivi kolona
Svaka kolona ima određeni deo na vrhu predviđen za naziv, gde se klikom na naziv podaci mogu sortirati u opadajućem ili rastućem redosledu.
6. Sumarna traka
Sumarna traka je predviđena za kolone koje sadrže numeričke podatke i u njoj se nalazi ukupan zbir vrednosti iz kolone. Ovde se takođe nalazi i opcija izbora podataka sa liste vrednosti iz odgovarajuće kolone, do koje se dolazi klikom na mali krstić u svakoj od kolona u sumarnoj traci.
7. Brzo filtriranje
Postoje još 2 brza načina za filtriranje podataka:
1) Filtriranje pomoću razmaknice, koje se dobija tako što se obeleži željeno polje po kojem se filtriraju podaci i pritisne razmaknica (najširi taster na tastaturi) i time dobijaju samo redovi koji sadrže tu vrednost.
2) Brzi filter, koji se dobija tako što se stane u kolonu po kojoj želi da se filtrira i pritisne bilo koji slovni taster, čime se nudi ekran za unos kriterijuma po kom će se tekuća kolona filtrirati, da bi se nakon toga prikazali samo podaci koji sadrže upisani tekst.
Izbornik (lookup)
Preko ovog ekrana se vrši pretraga i izbor željenog spoljnog podatka, a u slučaju da taj podatak ne postoji moguće ga je odmah na ovom mestu i dodati, bez potrebe da se zatvara ekran i odlazi na neke druge opcije. Ovaj ekran je praktično nezamenljiv u primeni kod firmi gde nije uspostavljen sistem šifriranja, pa se podaci pretražuju po nazivu ili nekim drugim osobinama, kao i u radu novih operatera koji ne poznaju šifre "napamet".
1. Traka sa alatima
Na ovom delu ekrana se nalaze osnovne opcije za rad sa podatkom, gde se izborom opcije «nov» dodaje nov podatak, opcijom «izmeni» menja obeleženi podatak, opcijom «vidi» se dobija ekran za unos obeleženog podatka na kom nisu moguće nikakve izmene, a opcija «briši» služi za brisanje obeleženog podatka. Izborom opcije «izlaz» napušta se ekran, pri čemu se podrazumeva da se odustalo od izbora.
2. Polje za upis teksta filtera
Kucanjem određenog teksta filtriraju se podaci i prikazuju samo podaci koji sadrže otkucani tekst u odgovarajućoj koloni koja je izabrana za filtriranje.
3. Polje za izbor kolone za filter
Ovo polje služi za izbor kolone za filtriranje. Pri otvaranju ekrana nudi se filtriranje po svim kolonama, a pritiskom tastera F1 program se fokusira na ovo polje.
4. Naziv kolone
Svaka kolona ima određeni deo na vrhu predviđen za naziv, gde se klikom na naziv podaci mogu sortirati u opadajućem ili rastućem redosledu.
5. Obeležen podatak
Na ovom ekranu je uvek samo jedan podatak obeležen i on je kandidat za izbor. Podatak se obeležava klikom na odgovarajući red, ili kretanjem vertikalno strelicama po tabeli. Nakon što se podatak obeleži, postavi se slika strelice koja pokazuje koji je podatak trenutno obeležen.
6. Statusna traka
Statusna traka služi kao podsetnik za tastere koji služe za određene opcije, kao i za predstavjanje ukupnog broja podataka koji su trenutno na ekranu.
7. Dugmad za izbor
Postoje dva osnovna dugmeta: «izaberi» i «odustani». Pritiskom na dugme «izaberi» podrazumeva se da je podatak izabran, napušta se ekran za izbor i vraća se na prethodni ekran, a pritiskom na dugme «odustani» podrazumeva se da se odustalo od izbora, napušta se ekran za izbor i vraća se na prethodni ekran.
Višestruki izbornik
Ovaj tip ekrana služi za višestruki izbor podataka, i pruža mogućnost selektivnog izveštavanja u smislu da se mogu izvući podaci koji su zajednički za određen skup vrednosti koji nisu u očiglednoj vezi jedni sa drugim, što inače nije moguće nijednim drugim načinom filtriranja. Primer upotrebe je u programu za agencije za nekretnine, gde se vrlo jednostavno dobija ponuda iz delova grada za koji je kupac zainteresovan.
Unosni ekran - jednostavni oblik
Ovaj oblik unosnog ekrana se najčešće koristi u našim programima, a sastoji se od nekoliko osnovnih grupa elemenata.
1. Traka sa alatima
Na ovom delu ekrana se nalaze osnovne opcije za rad sa podatkom, gde se izborom opcije «snimi» izmene podatka upisuju u bazu, a izborom opcije «izlaz» se zatvara ekran, pri čemu Vas program pita da li želite da sačuvate izmene u slučaju da ste nešto od podataka menjali, pri čemu možete izabrati da želite, ili da ne želite (u ovom slučaju se izmene ne upisuju u bazu podataka).
2. Grupe podataka
U slučaju da postoji veliki broj podataka koji se evidentira za određeni pojam, ovi podaci su organizovani u grupe programa, čijim se biranjem dobija uvid samo u tu grupu podataka.
3. Polja za unos teksta
Ova polja su predviđena za unos teksta ili brojeva. Dužina teksta je ograničena dužinom iz baze podataka.
4. Polja za unos datuma
Ova polja su predviđena za unos datuma. Moguće je i korišćenje malog kalendara.
5. Polja za selekciju i opcije
Ova polja su predviđena za izbor jedne ili više opcija koje se nude.
6. Izbor spoljnog podatka
Pošto se određeni podaci preuzimaju iz već popunjenih kataloga, ovo dugme je predviđeno za izbor podatka iz odgovarajućeg kataloga. Ovo se može postići klikom na odgovarajuće dugme ili postavljanjem kursora u prvo polje predviđeno za spoljni podatak i pritisak na taster F1, pri čemu se dobija ekran za izbor koji smo već opisali.
Napomena o navigaciji
Kretanje po poljima se može vršiti po redosledu kako su postavljena na ekranu, pri čemu se na sledeće polje prelazi pritiskom na taster «TAB» ili «ENTER», kao i strelicom DOLE, a na prethodno preko tastera GORE.
Unosni ekran - oblik dokumenta
Ovo je složenija varijanta unosnog ekrana, jer sadrži i deo predviđen za specifikaciju (moguća je jedna ili više po dokumentu). Ovaj ekran sadrži iste elemente kao i unosni ekran jednostavnog oblika, uz dodatni deo za pregled i operacije na specifikaciji, kao i mogućnost čuvanja rasporeda kolona na specifikaciji. Postoji veliki broj varijacija ekrana ovog tipa, zbog šarolike problematike koju naši programi obrađuju.
Izveštaj tipa saldo
Ekrani ovog tipa su takođe često zastupljeni u našim programima. Koriste se u slučajevima kada su potrebni standardni, zbirni izveštaji, koji se svakodnevno koriste, sa manjim brojem opcija i jasno definisanom funkcijom. Postoji veliki broj varijacija, ali najčešće su to periodični izveštaji sa jednim tabelarnim pregledom, sumarnim delom, sortiranjem po svim kolonama, delom za filtriranje podataka, kao i jednom ili više verzija štampanja. Obično se na izveštajima ovog tipa ugrađuje i opcija direktnog odlaska na određene kartice, tj. na detaljan pregled promena koje su ušle u zbirni podatak.
Izveštaj tipa kartica
Svrha ovakvih izveštaja je da u tabelarnom obliku daju hronološki prikaz određenih promena, uz mogućnost podešavanja kriterijuma prikaza, a kod nekih varijanti služi i kao osnov za raznorazna povezivanja. Sa izveštaja ovog tipa uvek je predviđena mogućnost direktnog otvaranja određene promene na kojoj je trenutno pozicioniran korisnik.
© Clicker
20 godina sa Vama